Školská jedáleň

Navigácia

Správa za školský rok

Správa

o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach za školský rok 2022/2023

Podľa vyhlášky Ministerstva Školstva SR 435/2020 Z.z. v znení vyhlášky 526/2021 Z.z.

§ 2. ods. 1 a Údaje o škole alebo o školskom zariadení v rozsahu: názov, adresa, telefónne číslo, webové sídlo, adresa elektronickej pošty

Údaje o škole

Názov školyZákladná škola, Kostolíky 354/7, Hubová
Adresa školyKostolíky 354/7, Hubová
Telefón0940655826
E-mailzshubova@gmail.com
WWW stránkahttps://hribik.edupage.org

Vedúci zamestnanci školy

 Priezvisko, menotelefóne-mail
RiaditeľMgr. Martina Čiešková  
ZRŠ   
ZRŠ   
ZRŠ   

Rada školy

 Titl., priezvisko, menoKontaktemail
predsedaIng Lucia Galanová0944 017 653lucia.galanova107@gmail.com
pedagogickí zamestnanciMgr. Erika Dančová0915826500erika.dancova@gmail.com
    
    
ostatní zamestnanciMarta Durdiaková0907 595 243 
    
zástupcovia rodičovIng. Lucia Galanová0944 017 653lucia.galanova107@gmail.com
    
    
    
zástupca zriaďovateľaIng. Roman Marhofer0910 555 487roman.marhofer@mondigroup.com
iníKatarína Sidorová0908 237 157katarina.sidorova@gmail.com

§ 2. ods. 1 b Údaje o zriaďovateľovi v rozsahu: názov, sídlo, telefónne číslo, adresa elektronickej pošty

Údaje o zriaďovateľovi

NázovObec Hubová
SídloPri Váhu 70/70
Telefón044 43 912 08
E-mailurad@obechubova.sk

§ 2. ods. 1 c Informácie o činnosti rady školy alebo rady školského zariadenia, najmä počet a dátumy zasadnutí a prijaté uznesenia

Činnosť rady školy

Rada školy je vždy nápomocná riaditeľovi školy.

§ 2. ods. 1 d Počet detí, žiakov alebo poslucháčov

Údaje o počte žiakov

Počet žiakov školy: k 15.9. 2022 bolo zapísaných 31 žiakov. CV priebehu roka sa prihlásili ešte dvaja žiaci.

Počet tried: 2

Podrobnejšie informácie: V školskom roku 2022/2023 boli na škle utvorené dve triedy: I. trieda: 1. a 4. ročník, II. trieda: 2. a 3. ročník. Niektoré predmety boli učené oddelene.

Ročník:1.2.3.4.5.6.7.8.9.Spolu
počet tried1010000002
počet žiakov74880000027
z toho v ŠKD6488     26

§ 2. ods. 1 e Počet pedagogických zamestnancov, odborných zamestnancov a ďalších zamestnancov

Zamestnanci

Pracovný pomer

Pracovný pomerPočet pedag. prac.Počet nepedag. prac.Počet úväzkov pedag. prac.Počet úväzkov nepedag. prac.
TPP522,561,5
DPP0000
Znížený úväzok310,560,5
ZPS    
Na dohodu    

§ 2. ods. 1 f Údaje o plnení kvalifikačného predpokladu pedagogických zamestnancov

Kvalifikovanosť pedagogických pracovníkov

početnekvalifikovanýchkvalifikovanýchspolu
učiteľov055
vychovávateľov022
asistentov učiteľa000
    
spolu055

Predmety vyučované nekvalifikovane

TriedaPredmetPočet hodín týždenne
3. ročníkINF1
4. ročníkINF1

§ 2. ods. 1 g Informácie o aktivitách a prezentácii školy alebo školského zariadenia na verejnosti

Prehľad výsledkov súťaží a olympiád

Názov súťažePočet žiakovokr. koloRegionálne kolokraj. kolonárod. kolomedzinár. kolo
English Primary Marathon13.miesto    
Svetový deň vody83. miesto    
Vesmír očami detí7dvaja postup do celoslovenského kola    
Pytagoriáda9dvaja uspešní v I. kole aj v II. kole    
Orientačný beh9 prípravka dievčatá: 2. miestoprípravka: 2. miesto  
   chlapci: 2. a 3. miesto   
   najmladší žiaci 1. a 3. miestonajmladší žiaci: 2 .miesto  

Aktivity a prezentácia na verejnosti

Školský rok 2022/2023 sa začal 1. septembra 2022. Slávnostné otvorenie sa konalo dňa 05. 09. 2022 za prítomnosti a prejavu pánu starostu Ing. Stanislava Nechaja a pani riaditeľky Mgr. Martiny Čieškovej. Do školy nastúpilo spolu 31 žiakov. V prebehu roka k nám prestúpili ešte dvaja žiaci: november do 3. ročníka, január do 1. ročníka. Spolu bolo na škole 33 žiakov. Boli rozdelení do dvoch tried:

I. tireda: 1. ročník (11 žiakov) a 4. ročník ) 9 žikovi)

II. trieda: 2. ročník ( 7 žiakov) a 3. ročník (6 žiakov).

Na škole fungovalo jedno oodelenie ŠKD, ktoré navštevovalo 30 žiakov, no nie naraz, pretože sa striedali a vymieňali cez popoludňajšiu záujmovú činnosť. Ako vychovávateľky pracovali Mgr. Dančová, Mgr. Ondrušová.

Mgr. Dančová vyučovala náboženskú výchovu (1. a 2. ročník), telesnú a športovú výchovu, informatiku (3., 4. roč), provuku (1.,2.), prírodovedu (3.,4.). Mgr. Ondrušová vyučovala anglický jazyk v 3. a 4. ročníku.

Na škole fungovali tieto krúžky:

Krúžok turistickej zdatnosti - vedúca krúžku Mgr. Dančová

Kreatívny krúžok - vedúca krúžku Mária Žihlavníková.

Na škole boli vytvorené dve elokované pracoviská:

- ZUŚ Ľ. Fullu - klavír vyučoval pán učiteľ Ján Štefánek, flautu vyučovala pani učiteľka Renáta Androvičová

- SZUŠ - výtvarný odbor vyučovla pani učiteľka Mgr. Ivana Ganobčíková.

Počas školského roka sme na škole organozivali množstvo aktivít v rámci školy ale aj v rámci obce. Aktvity boli bohaté na spoločenský rozvoj, pohyb, kultrúne zameranie.

SEPTEMBER - Hneď v septembri sme si spestrili naše školské životy návštevou bábkového divadla v Žiline. Po návšteve divadla sme neobišli ani Rosenfeldov palác, kde sme si prezreli výstavu bábok, marionet a maňušiek, ktoré pochádzali z rôznych divadelných predstavení či filmov.

OKTÓBER - Začiatok októbra sme využili na našu už rokmi overenú súťaž v púšťaní šarkanov. Zapojili sme sa do projektu merania pophybových schoností žiakov v 1. a 3. ročníku. Dňa 16.10. si každoročne pripomíname Svetový deň výživy. Pri tejto príležitosti sme si už minulý týždeň urobili projektový deň. V rozprávke sme sa stretli s Hamčom a Športkom a dozvedeli sme sa ako sa zmenil Žrútik, keď začal zdravo jesť a športovať. Vytvorili sme si zoznam zdravých a nezdravých potravín a navrhli sme zdravý jedálny lístok. Prváčikovia si vyskúšali čistenie špinavých zúbkov špongiovými kefkami. Deti doniesli ukázať doma dopestovanú zeleninu a ovocie - viac aj menej tradičnú. Svoj deň malo aj jablko a to 21. 10. Vtedy sme si porozprávali o význame jablka a sviatok jablka sme poňali aj výtvarne.

V októbri sme sa zapojili aj do projektu "Zdravý chrbátik". Deti cvičili pod dozorom fyzioterapeutky, ktorá

učila deti cviky na spevnenie chrbtice, správne držanie tela pri chôdzi a sedení. Cvičili sme v rámci hodín

telesnej výchovy až do decembra. Navštívili sme obecnú knižnicu pri príležitosti "Dňa knižníc", z ktorej si mohli deti vybrať a požičať knižku na čítanie.

NOVEMBER - ENGLISH PRIMARY MARATHON-13. ročník okresnej súťaže v anglickom jazyku pre 4. ročník ZŠ. Dňa 24.11.2022 sa okresného kola zúčastnil žiak našej školy, Rudolf Beluš, ktorý sa spomedzi 25 účastníkov ZŠ okresu Ružomberok umiestnil na krásnom 3. mieste.

DECEMBER - Dňa 6. decembra sme na škole privítali Mikuláša. Besiedku sme si urobili v spoluúráci s MŠ. Deti vystúpili s kultúrnym programom. Balíčky zabezpečil zriaďovateľ. Dňa 7. 12. sme sa so žiakmi 4. ročníka zapoijili do matematickej súťaže "Pytagoriáda". Úspešní boli dvaja riešitelia a postúpili tak do druhého kola. Dňa 14. decembra sme boli opäť v bábkovom divadle v Žiline na divadelnom predstavení Perinbaba. Deti prihlásené na kreatívny krúžok vyrobili vianočné pohľadnice, ktoré sme rozposlali bývalým zamestnacom školy. Od 20. 12. 2022 - 22. 12. 2022 boli chrípkové prázdniny.

JANUÁR - Uskutočnili sme triedne aj školské kolo v súťaži: prednes povestí "Šaliansky Maťko". Uskutočnili sme Novoročný koncert pre rodičov, starých rodičov, známych, pre občanov našej dediny ako aj pre šikorokú verejnosť.

FEBRUÁR - Dňa 10. februára nám počasie prialo, tak na kopci za dedinou sme si urobili preteky na sánkach + boby, lopáre. V tomto mesiaci sme sa aj kultúrne vyžili a urobili sme v kultúrnom dome karneval.

MAREC - Ako každý marec aj tento sme uskutočnili triedne kolá aj školské kolo súťaže v prednese poézie a prózy "Hviezdoslavov Kubín". Pri príležitosti mesiaca knihy, deti navštívili školskú knižnicu, z ktorej si mohli požičať knihy na čítanie. Uskutočnili sme aj súťaž v čítaní kníh: Koľko kníh prečítame spolu za mesiac. Deti si vyrábali záložky do kníh. Uskutočnili sme besedu o knihách s pánom Gálikom. Zapojili sme sa do výtvarnej súťaže. ktorú vyhlásila Vodárenská spoločnosť pri príležitosti Dňa vody, v ktorej sme získali 3. miesto. Uskutočnili sme besedu s meteorológom Ing. P. Nechajom.

Pripomenuli sme si sviatok všetkých žien a vyrobili sme pre ne malé pozdravy. Pripomenuli sme si Svetový deň Downovho syndrómu 21.marca. Pri tejto príležitosti sa organizuje aj ponožková výzva, keď sa na znak oslavy ľudskej jedinečnosti nosia dve rozdielne ponožky

APRÍL - V tomto mesiaci sme si pripomenuli Deň vtáctva. Štvrtáci oslávili tento sviatok stretnutím s ornitológom Michalom Balážom a jeho manželkou Máriou. Beseda bola zameraná na Sovu lesnú a všeobecne na sovy a ich charakteristiku. Žiaci spoznávali sovy nielen na fotografiách, ale i rozoznávali zvuky zo zvukového záznamu. Zapojili sme s do výtvarnej súťaže Vesmír očami detí, kde dve práce našich žiakov postúpili do celoslovenskej súťaže. Dňa 3. 4. sme zreaôizovali zápis detí do 1 .ročníka. Žiaci tretieho a štvrtého ročníka navštívili dňa 12. 4. divadelné predstavenie v Ružomberku. Netradičné bolo v tom, že bolo odohrané v angličtine. Žiaci si tak precvičili znalosti anglického jazyka pod názvom Lazy goat. Deň Zeme si pripomenuli rôznymi environmentálnymi aktivitami (diskusie, plagáty, pracovné listy). No vyhrnuli sme si rukávy a urobili jarné upratovanie aj v okolí školy. Koniec mesiaca bol venovaný divadlu. Deti z MŠ nás pozvali na ich diadelné vystúpenie pod názvom Snehuliak s horúcim srdcom. Koniec mesiaca bol venovaný TOB, ktorého sa zúčastnili aj naši žiaci, kde sme získali ocenenia: prípravka: dve 2. miesta, jedno 3. miesto, v kategórii najmladší žiaci: 1. a 3. miesto.

MÁJ - Začiatok mesiaca sme odštartovali exkurziou (žiaci 3. a 4. ročníka) ku hasičom v Ružomberuk. Po nej žiaci navštívili Liptovské múzeum s programom "Keď slnko zapadlo". Naši malí turisti sa zúčastnili krajského kola v TOB, z ktorého sme si odniesli dve 2. miesta. V máji sme si urobili aj exkurziu k miestnemu vodojemu, dokonca žiaci mohli vidieť ako to vyzerá vo vnútri. Žiaci sa učia aj o liečivých účinkoch niektroých rastlín, tak sme uskutočnili zber prvsienky jarnej. Na kreatívnom krúžku, v rámci činnosti v ŠKD ale aj na vyučovaní sme vyrobili darčeky pre mamičky a ockov. Dňa 28. 5. sme vystúpili v KD s kultrúnym programom, ktorý bol venovaný práve im.

JÚN - Tento mesiac tradične začíname sviatkom: Deň detí. Počas tohto dňa deti plnili rôzne aktivity a súčasne hľadali poklad. Neskôr sa k nám pridali záchranári, ktorí porozprávali deťom o ich práci a názornými ukážkami ukázali deťom ako poskytnúť jednoduchú prvú pomoc. To si mohli žiaci prakticky aj vyskúšať. Tento šk. rok sme absolvovali aj školu v prírode v Bojniciach.

Počas šk. roka žiaci zažili mnoho zážitkových, projektových vyučovacích hodín v rámci vyučovacích hodín angličtiny, prírodovedy, vlastivedy, hudobnej vcýhovy.

Správa ŠKD za školský rok 2022/2023

V školskom roku 2022/2023 navštevovalo školský klub detí 30 detí z 1. - 4. ročníka. Pracovali podľa výchovného programu pre ŠKD a plánu výchovno-vzdelávacej činnosti v ŠKD pre školský rok 2022/2023.Výchovný program sa člení na 6 oblastí:

Vzdelávacia oblasť

Spoločensko-vedná

Esteticko-výchovná

Prírodovedno-environmentálna

Pracovno-technická

Rekreačná, zdravotná a športová (turistická).

Spomínané oblasti boli obsiahnuté v týždenných plánoch činnosti v ŠKD.

Vo vzdelávacej oblasti - žiaci spoznávali a rozvíjali rôzne spôsoby učenia sa. Učili sa získavať poznatky a informácie z rôznych zdrojov. Žiaci pracovali s knihami, encyklopédiami, časopismi a internetom. Žiaci nadobúdali vzťah k celoživotnému vzdelávaniu. Taktiež boli videní k individuálnej, ako aj k skupinovej práci, samostatnému a skupinovému čítaniu a pomoci ostatným spolužiakom. Dennou súčasťou činností v ŠKD bolo písanie si domácich úloh a príprava na vyučovanie. Žiaci sa tak učili zodpovednosti za prípravu na vyučovanie. Taktiež sme viedli staršie deti, aby pomáhali mladším, aby spoločne trávili čas a odovzdávali si skúsenosti (staršie deti si čítali s mladšími).

Spoločensko-vedná

Cieľom tematickej oblasti je vychovať žiaka, ktorý vie vyjadriť svoj názor, byť ohľaduplný k ostatným, prejavovať úctu k rodičom aj starým rodičom, vie rozlíšiť kultúrne a nekultúrne prejavy v správaní, vie využívať rôzne formy komunikácie. V tejto oblasti sa stále snažíme deti učiť vzájomnému spolužitiu v skupine, tolerovať sa jeden druhého, neposmievať sa ale naopak vyzdvihnúť vlastnosti ako kamarátstvo, súdržnosť spolupráca, tolerancia (využívali sme spoločenské hry, piknik ako nástroj utužovania vzťahov, diskusie o rôznych témach-šikana, kyberšikana, písanie si v rôznych chatoch na internete- diskusia, pripomínali sme si rôzne svetové dni). Venovali sme sa tradíciám a zvykom počas sviatkov v rodinách jednotlivých žiakov a aké sú v našej obci (napr. vianočné sviatky, veľkonočné sviatky, stavanie mája v našej obci). Deti sa učia vyjadriť svoj názor, svoje pocity bez toho aby sa im iné deti smiali. Snažili sme sa u nich vyzdvihnúť dobré vlastnosti a každý, aj keď malý úspech odmeniť pochvalou.

• Beseda o kráľovskej rodine- prednášal žiak R. Beluš, Deň čokolády, Základy zdravej výživy - týždeň ovocia a zeleniny, Pamiatka zosnulých - návšteva cintorína, uctenie pamiatky zosnulých, Svetový Braillov deň- význam braillovho písma- napíš meno s týmto písmom, zvyky v našej obci počas fašiangov, Deň materského jazyka- beseda o mater. jazyku, kvíz, nástenka, Vznik knihy- kto všetko sa podieľal na jej výrobe- rozdelenie úloh medzi žiakmi, Deň vody a Downov syndróm- prechádza po obci spojená s hľadaním vodných tokov a návštevou Aničky s DS, Práca predkov- krosná- exkurzia u tkáčky kobercov, stavanie mája na Ducha- pripomenutie zvyku , Deň pikniku, Mikuláš- život svätca, Deň komplimentov- poznať význam- vedieť použiť správne kompliment, Deň bez mobilov, Deň stolových hier- rozvoj kreativity, slovnej zásoby, Deň hygieny rúk- správna technika umývania rúk

Pracovno-technická

Cieľom tematickej oblasti bolo vedieť spolupracovať so skupinou, rozvíjať tvorivosť, nápaditosť, fantáziu, zdokonaľovať zručnosti pri práci s rozličným materiálom. Zhotovili sme vianočné ozdoby, vianočnú výzdobu, skrášlili sme priestory našej školy podľa ročných období alebo rôznych sviatkov, vyrábali sme pozdravy, pripravovali sme vianočné darčeky, darčeky pre blízkych, darček ku Dňu matiek, Dňu žien, Deň otcov, Deň rodiny či Valentínske pozdravy, ozdoby a pozdravy k Veľkej noci. Naučili sme sa základné sebaobslužné a hygienické návyky, jednoduché manuálne zručnosti, učili sme sa základy správneho stolovania. Naučili sme sa pracovať s vlnou, pletenie náramkov priateľstva, vyrábanie brmbolcov, rozvíjali jemnú motoriku - vyšívanie, tvorenie s papierom- tvorba peňaženky a žabky. Žiaci si vytvorili z odpadu spoločenskú hru piškôrky. Vytvorili sme si aj mini skleník a pozorovali klíčenie a rast rastlín. Stavby slovenských hradov si vyskúšali stavať v piesku a aj v snehu. Tvorba papierových bábok bola pre žiakov zábava ako i samotné kulisy. . Činnosti boli zamerané aj na rozvoj manuálnych a technických zručností. Úlohy simulovali reálne situácie, ktoré mali deti naučiť základným zručnostiam potrebných pre praktický život napr.: upratovanie školského dvora (zametanie, zbieranie a triedenie odpadkov).

O kráľovskej rodine- výroba kráľ. Koruny, Mesiac úcty k starším - výroba darčeka - pohľadnica, Postav hrad z piesku, Práca s papierom- výroba peňaženky, Učíme sa vyšívať, Dedina- stavba z kociek, Tvoríme vianočné ozdoby zo studeného porcelánu, Vianoce - ,,deti svojim rodičom“ - príprava darčekov, Výroba brmbolcov-, Snehové mestečko - vytvor zo snehu , Deň pre bezpečnejší internet- ako sa správať za PC, Fašiangová zábava ŠKD /výroba masiek na karneval, Tvorba komixu, Tvorba knihy s rozdelenými úlohami- spisovateľ a ilustrátor , Veľká noc- tradície, tvorba papierových veľkonočných ozdôb , Deň divadla- výroba papierových bábok a kulís , Deň Zeme- tvorba plagátu, Ako vzniká rastlinka- pestovateľské práce , Deň matiek - výroba darčekov pre mamičky, Hokej v ŠKD- výroba vlajok, Deň rodiny- výroba domčeka na nástenku, Deň otcov - výroba pozdravu, Práca s papierom- výroba papierovej žabky, výroba loďky z odpadového materiálu, kartónový les, kvietky na Deň matiek (kartón, vlna), parník (výzdoba chodby), tulipány, jarná lúka - kvety a motýle, jarné kartónové dekorácie, výroba darčekov pre predškolákov,

Prírodovedno-environmentálna

Cieľom tematickej oblasti bolo spoznávať životné prostredie, chrániť rastliny, zvieratá, mať kladný vzťah k domácim zvieratám ale aj k voľne žijúcim v prírode, starať sa o svoje okolie, o svoje zdravie a uvedomiť si potrebu prírodu chrániť. Učili sme sa šetriť elektrickú energiu, vodu. V tejto oblasti sme uskutočnili väčšinu naplánovaných akcií. Čistili sme školský areál, v zime sme chodili prikrmovať vtáctvo, pomocou encyklopédií, prácou s počítačom sme poznávali zvieratá, vtáky, rastliny ale aj liečivé byliny okolia, učili sme sa starať o izbové rastliny, triediť odpad. Na základe získaných informácií sa deti učili vyrobiť si herbár a poznať význam nájdených liečivých rastlín a ich využitie v praktickom živote. Učili sme sa ako predchádzať rôznym úrazom, ako ošetriť jednoduché poranenia, ale aj ako dbať na správnu životosprávu.

Deň srdca, Stromy- význam stromov- poznávačka , Zimné prikrmovanie vtákov- Aká je vhodná potrava pre vtáky? , Stopy živočíchov v našom okolí- poznávačka , Jarné správanie živočíchov- pozorovanie správanie sa živočíchov, Deň životného prostredia-čo môžem ja urobiť pre moje okolie, prostredie - pobyt na čerstvom vzduchu, význam lesov, zavedenie vedierka na bio odpad,

Rekreačná, zdravotná a športová (turistická)

Cieľom tematickej oblasti je prejaviť pozitívny záujmu o šport, turistiku, pohybové aktivity, rozvíjať súťaživosť medzi deťmi. Učiť sa uvedomovať si škodlivosť fajčenia, alkoholu a drog. Učiť sa dopravné predpisy chodca, cyklistu ako účastníka dopravnej situácie. V rámci Dopravného týždňa sme sa naučili ale aj zopakovali dopravné značky, pravidlá cestnej premávky. Pravidelne sme hrávali futbal, vybíjanú, prehadzovanú-volejbal a rôzne športové hry. V týždni protidrogových aktivít sa deti dozvedeli o drogách a ich nebezpečenstve. Počas zimy sme si činnosť spestrovali zimnými športmi a hrami na snehu, stavaním snehuliakov. V prípade nepriaznivého počasia sme využívali triedu. Naučili sme sa ovládať základné hygienické návyky umývanie rúk, vetranie, starostlivosť o ústnu dutinu, otužovanie organizmu. Učili sa zvládať jednoduché stresové situácie pri športe a byť tolerantný pri iných názoroch na riešenie problému súvisiaceho so športovou aktivitou.

Žiaci sa učili významu zdravej výživy a pravidelného pohybu z dlhodobého hľadiska pre zdravie človeka. Pohybové aktivity boli zamerané na rozvoj športového talentu a schopností. Intenzívne sme využívali školský dvor a multifunkčné ihrisko.

• Loptové súťaže, Vychádzky do prírody a v obci, Zimné športy- sánkovanie, bobovanie, lopárovanie, Deň turistických sprievodcov- žiaci predstavujú svoju obec na prechádzke, Hod snehovou guľou, Týždeň cyklistiky, Deň pohybu k zdraviu- pohybové hry na šk. dvore , Deň atletiky- beh na šk. ihrisku, Cvičenia a súťaže so švihadlami, Športové súťaže na školskom ihrisku, športové hry na ihrisku

Esteticko-výchovná

V estetickej oblasti (zahŕňa výtvarnú, hudobnú, literárno-dramatickú) sa rozvíjal vzťah k umeniu ako takému. Činnosti boli zamerané na rozvíjanie talentu u detí. Dôraz sa kládol na rozvoj estetického cítenia, tvorivých schopností a zručností. V hudobnej sme spievali piesne, ktoré sa učili v škole, ďalej sme nacvičovali piesne ľudové ale aj populárne, ktoré sme využili pri nácviku programov. Venovali sme sa tancu. Na výtvarnej sme zhotovovali darčeky na rôzne príležitosti, zároveň sme sa podieľali na výzdobe tried a školy. Zúčastnili sme sa výtvarných súťaží, ktoré vyhlásilo CVČ v Ružomberku a získali sme v jednej 3. miesto. V literárno-dramatickej oblasti sme sa venovali čítaniu z kníh, rozhovorom o prečítanom a nácviku jednoduchých dramatizácií známych rozprávok.

Mikuláš- nácvik piesne-Čistím, čistím čižmičky, Fašiangy, Turíce, spev kolied, Pieseň pre mamičku, Sadíme my máje, Keď si šťastný, klavírne predstavenie, Deň tanca - tancujeme s JUST Dance, maľovanie hasičov, obrázok pre mamičku, kvety maľované tušom, maľovanie snehuliakov, maľovanie kohútikov na jar, Mesiac knihy- návšteva školskej knižnice, práca s knihami, čítanie, výroba záložky do knihy, Deň divadla- žiaci zahrali divadlo s ich vytvorenými bábkami.

Neoddeliteľnou súčasťou práce v ŠKD je aj pobyt detí vonku. Každý deň počas priaznivého počasia sme trávili čas vonku na čerstvom vzduchu. Pri pobyte von sme využívali herné prvky na školskom dvore, taktiež vo veľkej miere multifunkčné ihrisko. Na dvore sa deti hrali organizované hry, prípadne sa realizovali rôznorodé pohybové aktivity s využitím rôzneho náčinia - kuželky, lopty, kruhy, švihadlá, tenisové rakety, padák.

Školský klub v ŠKD nedisponoval samostatnými priestormi (vyučovali sa tu žiaci 2. a 3. ročníka). Trieda svojím vybavením bola vhodná na relaxáciu a oddych žiakov po vyučovaní a na plnenie záujmovej činnosti. Trieda je vybavená kobercom, PC a interaktívnou tabuľou, sedacími vakmi, spoločenskými hrami a stavebnicami. K rekreačnej, pohybovej činnosti má ŠKD k dispozícii rôzne lopty, švihadlá, soft-tenisové a badmintonové rakety, v zime lopáre či boby, sánky. K aktívnemu odpočinku a relaxácií sa využívala školská knižnica, areál školy, multifunkčné ihrisko a telocvičňa.

Školský klub detí je v prevádzke denne celý školský rok okrem dní pracovného pokoja, prázdnin, štátnych sviatkov. Poobedná činnosť začínala po 4. vyučovacej hodine a trvá do 16:00 hod. Deti boli domov uvoľňované podľa požiadaviek rodičov stanovených na začiatku šk. roka.

Poplatok za školský klub detí bol stanovený Obecným zastupiteľstvom na sumu 8 eur na dieťa mesačne.

V Hubovej, dňa 30. 6. 2023 Mgr. Erika Dančová, Mgr. Daniela Ondrušová

Správa výchovného poradcu 2022/2023

V školskom roku 2022/2023 výchovný poradca postupoval podľa vopred vypracovaného plánu, ktorý sa zameriaval na plnenie systematických úloh:

- učebné a výchovné problémy,

- individuálna práca so žiakmi,

- spolupráca so zákonnými zástupcami,

- spolupráca s ostatnými učiteľmi,

- skupinovú prácu so žiakmi.

Jednotlivé úlohy boli rozpracované na jednotlivé mesiace počas celého roka. Zamerali sme sa na správanie žiakov, na to aby vedeli pomenovať problémy iných, ale aj svoje a na to, aby sa ich naučili riešiť. Štyrikrát v roku v rámci triednických hodín sme sa stretlii a riešili problémy pod názvom „KRUH“, kde sme postupovali podľa stanovených bodov:

1. Privítanie

2. Rituály

3. Čo sa udialo od posledného stretnutia

4. Rôzne - ťažkosti, obavy, problémy

5. Informácie, plány, túžby, sny

6. Pochvaly, ocenenia.

Na začiatku školského roka boli rodičia oboznámení s funkciou výchovného poradcu. Zmapovali sme deti zo sociálne znevýhodneného prostredia - máme na škole jedného žiaka. Mali sme aj 4 žiakov v hmotnej núdzi. Vyučujúci si vypracovali tematické výchovno-vzdelávacie plány pre jednotlivé ročníky, vypracovali aj IVVP (Individuálny výchovno-vzdelávací plán) plány pre žiakov, ktorí to potrebovali. Na škole sme mali v evidencii 1 žiaka, ktorý bol integrovaný, vyžadovali si osobitné postupy vo vyučovaní a 3 žiaci mali odorúčania z poradne.

Priebežne sme mapovali nadaných a talentovaných žiakov. Uskutočnili sme pohovory s učiteľmi ale aj so zákonnými zástupcami, ktorí vyučujú žiakov, ktorí majú vyučovacie problémy a navrhli sme im odborné vyšetreni, hlavne prostredníctvom konzultačných hodín. Pokiaľ si to situácia vyžadovala, uskutočnili sme aj osobné pohovory s rodičmi na zlepšenie správania detí v škole.

V priebehu celého školského roka sme konzultovali výchovno-vyučovacie výsledky žiakov na škole, zaoberali sme sa žiakmi so ŠVVP. Boli sme neustále v kontakte s CPPPaP (Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva a prevencie). Zápis sme realizovali v zmysle Školského zákona č. 245/2008. Zápis sme uskutočnili v dňoch od 15. apríla - 30. apríla. Deti v rámci MŠ absolvovali exkurziu do ZŠ, kde vypracovali pracovný list. Rodičia a ich deti dostali ešte presne stanovený termín zápisu, kde počas 15 minút mohli konzultovať s riaditeľkou kompetencie svojich detí na vstup do 1. ročníka. Niektroým rodičom bolo navrhnuté vyšetrenie školskej zrelosti pre ich deti v špeciálnom zariadení.

Neustále sme sledovali správanie žiakov. V prípade potreby sme konzultovali správanie s rodičmi. Na konci školského roka sme konzultovali s vyučujúcimi výchovno-vyučovacie výsledky žiakov.

V Hubovej 30. júna 2023 Martina Čiešková, výchovný poradca

Správa koordinátora protidrogovej výchovy za školský rok 2022/2023

Výchovno-vzdelávací proces tento školský rok 2022/2023 bol zameraný na podporu kvality života, zdravý životný štýl a prevencia drogových závislostí a poukázanie na škodlivosť týchto návykov v rámci duševného a fyzického zdravia a sociálneho aspektu, bezpečnosť v doprave a pri cestovaní, poukázanie na dôležitosť pobytu na čerstvom vzduchu.

Na zabezpečenie disciplíny v škole boli prijímané také opatrenia, ktoré sú v súlade s ľudskou dôstojnosťou dieťaťa.

Pre naplnenie cieľov protidrogovej výchovy boli v priebehu školského roka použité rôzne formy a metódy: rozhovory, besedy, ankety, organizovanie zábavných, náučných a športových podujatí, nástenky, plagáty, výstavky, ktoré boli prispôsobené daným témam. Absolvovanie podujatí koordinátora: exkurzia v DgC, konferencia na KU, večerná online škola: digitálne závislosti, digitálna stopa- čo všetko o nás a našich deťoch internet vie.

Výchovne sa využil: Deň zdravej výživy (výstavka), Šarkaniáda, Návšteva pána spisovateľa (nášho spoluobčana) na našej škole a pútavá prednáška do ktorej za aktívne zapájali naši žiaci, Deň bez fajčenia, Marec mesiac knihy, Ponožková výzva- Svetový deň Downovho syndrómu a návšteva našej kamarátky Aničky, Deň vody-Beseda o vode a návšteva miestneho vodojemu, Deň Zeme-Jarná prechádzka ku miestnemu vodojemu spojená so zberom prvosienky jarnej. Apríl-mesiac lesov(výstavka), Beseda s ornitológmi Michalom a Máriou Balážovcami na tému sovy. Žiaci využili nadobudnuté poznatky získané v škole a zapájali sa do besedy a zároveň sa dozvedeli veľa nových informácii, Deň matiek, Deň otcov (žiaci si pripravili program pre rodičov a vystúpili s ním v kultúrnom dome a zároveň v škole vyrábali pre nich rôzne darčeky a pozdravy), Európsky týždeň boja proti drogám, Návšteva bývalej žiačky Janky Nechajovej- sr. Teofila- prišla nám porozprávať o jej pôsobisku a životnej situácii detí v Etiópii. Žiaci turistického krúžku sa zúčastnili na TOB v Hubovej, postupujúci v Zborove na Kysuciach. Deň detí (športovo-vedomostná súťaž pre deti)- bol spojený s návštevou dobrovoľných záchranárov. Na utuženie vzťahov medzi žiakmi sme zorganizovali piknik na šk. dvore. Žiaci 3.a 4. ročníka navštívili počas roka liptovské múzeum, kde mali pripravené okrem pútavej prednášky aj rôzne aktivity. Taktiež navštívili hasičov v Ružomberku, anglické divadlo. Školský rok bol ukončený školou v prírode v Bojniciach, čas na utuženie vzťahov. Počas šk. roka sme so žiakmi pripravovali rôzne nástenky: o vode, o knihách, ľudskom tele, kultúrnych pamiatkach, krásach Slovenska, o rodine.

- Počas školského roku sme riešili drobné prehrešky a problémy kamarátskych vzťahov medzi žiakmi našej školy a vyrušovanie počas vyučovania.

- Plán aktivít zameraných na prevenciu drogových závislostí sa plnil priebežne.

Problém rôznych závislostí je aktuálny už v detskom veku, preto sa mu aj na našej škole venuje pozornosť hlavne preventívne, a to pestrosťou školských aj mimoškolských činností s deťmi.

Pre zlepšenie a skvalitnenie tejto činnosti treba aj naďalej vytvárať vhodné podmienky, odborne pripraviť pedagógov v tejto oblasti.

V Hubovej 30.6.2023 Mgr. Erika Dančová

§ 2. ods. 1 h Informácie o projektoch, do ktorých je škola alebo školské zariadenie zapojené

Projekty

Projekty, do ktorých je škola zapojená, ich zameranie, stručná charakteristika

A) Dlhodobé - na škole realizujeme projekty podprujúce zdravie a pohyb - projekt BUBO, zdravý chrbátik - dve vyučujúce sa v minulosti zúčastnili aj praktického cvičenia, ktoré bolo organizované pod záštitou Občianskeho združenia za zdravší život.

Tento šk. rok sme sa zapojili do projektu MODULY. V rámci projektu k nám prišli fyzioterapeutky, ktoré učili deti cvičiť na fit loptách, s gumovými expandérmi a na rehabilitačných podložkách.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (ďalej len „ministerstvo“) vyhlásilo v rámci Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky 2. kolo výzvy na predkladanie žiadostí na „Kompenzáciu poplatku v školskom klube detí za žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a v hmotnej núdzi“, do ktorej sme sa zapojili a získali sme tak finančné prosriedky pre 3 deti.

Bol vypracovaný projekt, prostredníctvom ktorého bola budova školy zateplená z poslednej (západnej) strany. Vrámci projektu saj vymieňali okná, menili svetlá v celej budove.

B) Krátkodobé - realizujeme svoje vlastné malé projekty, ktoré sa tematicky viažu na rôzne dni.

§ 2. ods. 1 i Informácie o výsledkoch inšpekčnej činnosti vykonanej Štátnou školskou inšpekciou v škole alebo v školskom zariadení

Výsledky inšpekčnej činnosti

Dátum poslednej inšpekčnej kontroly: 12.05. 2015 - 14.05. 2015

Druh inšpekcie: komplexná

§ 2. ods. 1 j Informácie o priestorových podmienkach a materiálno-technických podmienkach školy alebo školského zariadenia

Materiálno-technické podmienky

V súvislosti so zabezpečením výchovnovzdelávacieho procesu uviesť hodnotenie

- priestorov školy - učebne - sú vybavené lavicami,ktoré boli zakúpenév roku 2009, v jednej učebni sa nachádza nová tabuľa;

odborné učebne - máme jednu odbornú učebňu na vyučovanie informatickej výchovy, kde sa nachádza tento rok už 14 počítačov, ktoré si zakúpila škola v roku 2017 a vymenila tak staré počítače. Máme odbornú učebňu na vyučovanie výtvarnej výchovy. Túto učebňu využíva na vyučovanie aj SZUŠ.

telocvičňa - nemáme -využívame na cvičenie jednu triedu, ktorá je prispôsobená, aby sme mohli cvičiť, počas priaznivého počasia využívame školský areál - dvor, ale aj multifunkčné ihrisko, ktoré bolo vybudované v lete 2016.

Na vyučovanie využívame v teplých mesiacoch aj altánok ako vonkajšiu učebňu, ktorý bol postavený v ROKU 2016.

Zakúpili sme do šatní nové lavičky (december 2018).

Obecný úrad dal postaviť prístrešok na bicykle v roku ________

- zabezpečenie výučby učebnými pomôckami - učebných pomôcok je na škole dostatok, stále ich dopĺňame novými.

- stručnú analýzu súčasného stavu - máme14 počítačov, 4 notebooky (3 získané z projektov, 1 zakúpený na administratívnu,ale aj didaktickú prácu do zborovne, 3 CD prehrávače, 2 samostatné dataprojektory a štyri, ktoré sú súčasťou interaktívnych tabúľ.)

- do prvej učebne bola zakúpená keramická tabuľa december 2018. Zakúpil sa jeden notebook (2019). Zakúpil sa jeden notebook (2020), jeden sme vyradili.

- potreby a pripravované plány - v spolupráci so zriaďovateľom obnovujeme školský areál a vylepšujeme. Plánujme postaviť oporný múrik ku štiepke, postaviť prístrešoch na uskladnenie štiepky. Pravidelne sa staráme o údržbu trávnika.

Ďalej plánujeme dokupovať didaktický materiál potrebný pre edukáciu podľa aktuálnych potrieb žiakov.

§ 2. ods. 1 k Informácie o oblastiach, v ktorých škola alebo školské zariadenie dosahuje dobré výsledky, o oblastiach, v ktorých má škola alebo školské zariadenie nedostatky, vypracované v súčinnosti s radou školy alebo s radou školského zariadenia, ak je zriadená

Úspechy a nedostatky

Oblasti, v ktorých škola dosahuje dobré výsledky: V oblasti vzdelávacieho procesu. Venujeme sa žiakom aj individuálne, alebo po vyučovaní. Spolupracujeme aj so ŠKD a rôznymi odborníkmi - psychológ, logopéd. Venujeme sa aj mimoškolským aktivitám. Máme moderne zariadenú školu a kvalifikovaných zamestnancov. Dobré výsledky dosahuje škola v oblasti riadenia, ale aj v oblasti výchovno-vzdelávacieho procesu.

Oblasti, v ktorých sú nedostatky a treba úroveň výchovy a vzdelávania zlepšiť: Prácu sťažuje vyučovanie v spojenom ročníku. Snažíme sa vyučovať niektoré hlavné predmety oddelene.

Návrh opatrení: Urobiť osvetu o našej škole, aby si rodičia nevrali malé deti do mesta do školy, ale aby ich dali k nám.

§ 2. ods. 3 a ZŠ: Počet žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami

ŠVVP na ZŠ

Počet žiakov so ŠVVP: 4 (3. ročník: 2, 4. ročník: 2 )

§ 2. ods. 3 b ZŠ: Počet zapísaných žiakov do prvého ročníka v školskom roku, v ktorom sa správa vypracúva

Zapísaní žiaci

Počet zapísaných prvákov k 30.6.2022: 12 / počet dievčat: 6

Skutočný počet žiakov 1.ročníka k 15.9.2022: 10 / počet dievčat: 5

Počet detí s odloženou školskou dochádzkou: 2 / počet dievčat: 1

Ukončenie školskej dochádzky na ZŠ k 30.6.2023

Našu školu prestanú navštevovať žiaci 4. ročníka: 9 žiakov. Pokračujú v plnení povinnej školskej dochádzky na ZŠ Ľubochňa: 8 žiakov, na ZŠ sv. Vincenta: 1 žiak.

 Nižší ročník5.roč.6.roč.7.roč.8.roč.9.roč.Spolu
Počet žiakov       

§ 2. ods. 3 c ZŠ: Počet žiakov, ktorí podali prihlášku na vzdelávanie v strednej škole

Prihlásení na SŠ

Sme škola len s 1. stupňom ZŠ, takže na škole zakýchto žiakov nemáme.

§ 2. ods. 3 d ZŠ: Počet žiakov prijatých na vzdelávanie v strednej škole

Prijatí na SŠ

Sme škola len s 1. stupňom ZŠ, takže na škole zakýchto žiakov nemáme.

§ 2. ods. 3 e ZŠ: Výsledky hodnotenia žiakov podľa poskytovaného stupňa vzdelania

Klasifikácia tried

TriedaANJDOVETVHUVIFVINFMATNBKNJPVCPDAPVOSJLSprTSV
I.1,31 1 11,35  111,361,3511
II.1,771 1 11,77  11,6711,8511

TriedaTEVVLAVYV
I. 1,111
II. 1,51

Prospech žiakov

TriedaPočetProspeliNeprospeliNeklasifikovaní
I.191910
II.131300

§ 2. ods. 5 a Informácie o finančnom zabezpečení výchovno-vzdelávacej činnosti školy alebo školského zariadenia podľa osobitného predpisu

Finančné a hmotné zabezpečenie

1. Dotácie zo štátneho rozpočtu na žiakov

...

2. Príspevky na čiastočnú úhradu nákladov spojených s hmotným zabezpečením školy od rodičov alebo inej osoby, ktorá má voči žiakovi vyživovaciu povinnosť

...

3. Finančné prostriedky prijaté za vzdelávacie poukazy a spôsob ich použitia v členení podľa financovaných aktivít: na vzdelávacie poukazy sme dostali 595 eur. Všetky financie boli použité na vyplatenie mzdy za vedenie krúžku.

...

4. Finančné prostriedky získané od rodičov alebo zákonných zástupcov žiakov, právnických osôb alebo fyzických osôb a spôsob ich použitia v členení podľa finančných aktivít

...

5. Iné finančné prostriedky získané podľa osobitných predpisov

...

§ 2. ods. 5 b Informácie o aktivitách školy alebo školského zariadenia, ktoré realizuje pre deti alebo pre žiakov v ich voľnom čase

Voľnočasové aktivity

Názov záujmového krúžkuPočet detíPočet skupínVedúci
    
Krúžok turistickej zdatnosti18 Mgr. Erika Dančová
Kreatívny krúžok16 Mária Žihlavníková

§ 2. ods. 5 c Informácie o spolupráci školy alebo školského zariadenia s rodičmi detí alebo žiakov alebo s inými fyzickými osobami, ktoré majú deti alebo žiakov zverené do osobnej alebo pestúnskej starostlivosti

Spolupráca školy s rodičmi

Je dobrá, rodičia sa zaujímajú o prospech a správanie svojich detí . Rodičia majú možnosť informovať o správaní a prospechu svojich detí na konzultačných hodinách, ktoré sa uskutočnili tento šk. rok 2 - krát. Rodičovské združenie pri ZŠ zasadá pravidelne 2- krát ročne. Podporuje školské aktivity formou príspevku na školský výlet, na rôzne súťaže, plavecký výcvik, darčeky. Každoročne sa volí výbor RZ , Výbor je päť členný, je nápomocný riaditeľke školy. Okrem predsedu sa volia aj zástupcovia každého ročníka. Výbor, aj ostatní rodičia veľmi aktívne spolupracujú s vedením školy. Pomáhajú pri organizovaní rôznych akcií, napr. Mikulášsky večierok, športové súťaže, MDD, karneval a pod.

Záver

Vypracoval: Mgr. Martina Čiešková

V Hubovej, 12. júla 2023

Správa prerokovaná v pedagogickej rade dňa:

Novinky

Kontakt

  • Základná škola
    Kostolíky 354/7, Hubová
  • 0940 655 826 - Základná škola, ŠKD

Fotogaléria